Ankara ikinci el antika halıcı

TARİHİ HALI (Antika Halı)

Yaşantımızın önemli bir bölümünü oluşturan evimizde artık çok önemli yer tutan eşyalardanbiriside halılarımızdır. Çok eski zamanlardan beri insanlar gerek ev eşyası olarak gerekse bir aksesuar olarak halıları evlerinden eksik etmemiştir. Evin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilen halıların pek çok desen ve çeşitleri bulunur.Halılar kullanımına farklı olarak ayrılmışlardır. Bunlar çocuk halısı, bebek halısı, çocuk halısı, banyo halısı, deri halı, klasik halı, modern halı, el dokuma halılarıdır. Halılar tarihte ilk başlarda ihtiyaç olarak kullanılsa da günümüzde bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. Evin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilen halıların pek çok desen ve çeşitleri bulunur.

Günümüzde artık ne kadar da yerlere parke vb ürünler kaplatılsa da halılar hala yaşantımızın bir parçası olmaktan çıkmamıştır. Bu da halıların değerini zaman geçtik başına arttırmıştır. İnsanlar da sıradan halılar kullanmak yerine daha farklı halılar aramışlardır.

Halının tarihi, aynısından ne kadar bulunuşu, halının boyutu ve halı sahibi tarafından halıya biçilen değer halıları tarihi bir eşya kısmına alıp değerlerini artırarak sıradanlıktan ayırmıştır. Halılar günümüzde sadece evlerde kullanılmamakla birlikte işyeri gibi değişik mekânlarda da kullanılmaktadır.

Halı tarihi M.Ö yıllara kadar dayanmaktadır. Tarihte bilinen ilk halı M.Ö dördüncü yüzyıllara dayanmaktadır. Mezarda bulunan ilk halı günümüze kadar bozulmadan ulaşmıştır. Halının ilk tarihi Türk, İskit, Perslilere dayanmaktadır. Ülkemizde Türk, İskit ve İran halılarının yanı sıra Nepal halıları da büyük bir ilgi görmektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde tarihi halıcılık sektörü daha çok Güneydoğu Anadolu bölgemizde yoğunlaşmıştır. Özellikle Gaziantep ve Şanlıurfa halıları çok önemlidir.

Antika halılar sadece maddi değerleriyle değil içinde taşıdığı manevi değerleriyle de önem kazanmaktadır. Bu nedenle de bazı bölgelerde yapılan halılar zamanla içindeki kültürel değeri, manevi değeri, yörenin işçiliği gibi etkenlerle önem kazanıp markalaşıp satılmaya başlanmıştır. Çok büyük öneme sahip olan İran halıları buna örnek olarak verilmekle birlikte değerleri paha biçilemeyecek kadar büyüktür.  Günümüzde İran Halıları çok değerli olup buna paralel olarak saray ve benzeri yerlerde kullanılarak değerleri hep korunmuştur. Tarihi bir halı olan İran halılarını önemli kılan bir etken de el dokuması oluşudur.  Çünkü halının üzerindeki emektar eller ve hatta yıllarca süren bir çalışmayla üretilmesi tarihi bir halı oluşunu yakından etkilemiştir. Halının tarihi oluşunun önemli bir diğer etkeni de yıllar önce dokunan halının yıllar sonra aynı şekilde bozulmadan, yıpranmadan aynı güzellikte kalmasıdır. Bu halının ne kadar güzel dokunup işçiliğin bir o kadar iyi olduğunu gözler önüne sermektedir.

Zamanla değişen hayatla birlikte teknoloji gelişerek sanayi artmıştır. Sanayileşmenin getirdiği dezavantajlardan birisi de el dokuma halıları azalarak daha çok sanayi ürün halıları piyasaya sürülmüştür. Değeri paha biçilemeyen tarihi halılar azalarak çoğu zaman bulunamamış bu yüzden de birçok tarihi halı adı altında ürünler satılmıştır. Bu yüzden tarihi bir halının içindeki emek ve çabayı düşünen firma olarak kendimize en doğru işi yapmayı amaç edinerek bu sektörde örnek bir firma olarak Murat Aydoğan’ın kurmuş olduğu Aydoğan Ticaret sektörde önemli bir paya sahip. Murat Aydoğan’ın tarihi halı konusunda bilgi ve birikimi antika halı piyasasını takip edenler ve antika halıya gönül verenler tarafından büyük bir beğeniyle takip edilmektedir. Antika halı işini çok iyi yapan birisi olarak antika halı ve tarihi halı meraklılarının Murat Aydoğan’la görüşüp her türlü konuda bilgi alabilmesi için 0532 407 75 67 numaralı telefonu araması yeterlidir.

Amacımız her zaman ilk olarak “Müşteri Güler Yüzlü Ayrılmalıdır” prensibi ile iş yapmaktır. Sizinde amacınız tarihi halılarınızı veya antika halılarınızı ve el dokuma değerli halılarınızı bu işi bilen iyi bir firma ile iletişim kurmak ve değerinden satmak ise çekinmeden bizi arayınız. Aklınıza gelen herhangi bir halı değerini sormak için bile bizi arayabilir fikir sahibi olabilirsiniz.

Ankara ikinci el antika halıcı, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Antika Halı Alanlar ve Tarihi Halı Alanlar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s